The Kelpies w Szkocji Źródło: www.mojaszkocja.com/
Ludzie Sztuka

Ciekawostki na temat pomników koni

CONTRARY TO POPULAR

Let's intro your website here. Ut hendrerit sem ut dolor commodo, at dignissim lectus sagittis. Nam pharetra convallis elit, in mollis diam fermentum pharetra. Praesent risus nibh, aliquam non ornare sed, posuere sit amet neque. Nullam in ipsum nisi.

Visit Website

Gdzie na świecie znajduje się najsłynniejsza rzeźba zdechłego konia? Przez kogo został zaprojektowany największy koński pomnik? Czy filmowy koń trojański istnieje naprawdę? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Pomnik Szalonego Konia (ang. Crazy Horse Memorial) – Korczak Ziółkowski, w budowie od 1948 r.

Pomnik Szalonego Konia w USA.Na pierwszym planie makieta, na drugim góra z już widoczną twarzą jeźdźca. Źródło: https://wizjalokalna.wordpress.com/
Pomnik Szalonego Konia w USA.Na pierwszym planie makieta, na drugim góra z już widoczną twarzą jeźdźca. Źródło: https://wizjalokalna.wordpress.com/

Dlaczego warto znać?
Będzie to największy pomnik (195 m długości i 172 m wysokości) jaki kiedykolwiek powstał na świecie. Dodatkowo, został on zaprojektowany przez amerykańskiego rzeźbiarza o polskich korzeniach.
Rzeźba ma upamiętniać wielkiego wodza Siuksów Szalonego Konia, który walczył z osadnikami i armią amerykańską o terytorium uznawane przez Indian za święte, czyli Black Hills. Do dzisiaj Indianie odbywają pielgrzymki do gór natymterenie.
Nie wiadomo, kiedy zostanie ukończony pomnik, gdyż jego budowa jest finansowana przez prywatnych darczyńców, a wolą autora było, aby nie korzystać ze środków państwowych. W chwili obecnej zostały ukończone prace nad 25-m twarzą jeźdźca.
Gdzie? Pomnik powstaje na górze Thunderhead należącej do łańcucha górskiego Czarnych Gór w Południowej Dakocie (północno-środkowa część Stanów Zjednoczonych). W niedalekiej odległości od wykutych w skale słynnych 4 twarzy amerykańskich prezydentów.

Mustangi w Las Colinas (ang. Mustangs at Las Colinas) – Robert Glen, 1984 r.

Mustangi z Las Colinas. Źródło: http://wikimapia.org/
Mustangi z Las Colinas. Źródło: www.wikimapia.org

Dlaczego warto znać?
Prawdopodobnie jest to najbardziej rozległa końska instalacja, która do tej pory powstała na świecie. Konie, wykonane z brązu, są 1,5 razy większe niż żywe. Mustangi w Las Colings, będące symbolem nieskrępowanego stylu życia, pędu i inicjatywy, czyli przymiotów bliskich amerykanom. Zostały wyróżnione przez Amerykańskie Stowarzyszenie Architektów Krajobrazu nagrodą National.
Ciekawostką jest to, że konie zaprojektowano w Kenii. Następnie ich formy wykonane z włókna szklanego popłynęły statkiem do odlewni w Wielkiej Brytanii, po czym gotowe figury przyleciały samolotem do Teksasu.
Gdzie? Williams Square w Irving (przedmieścia Dallas) w Teksasie, USA

Pomnik Wacława I – David Černý, 1999 r.

Pomnik Waclawa I w Czechach, David Cerny Źródło: www.prague-stay.com
Pomnik Waclawa I w Czechach, David Cerny. Źródło: www.prague-stay.com

Dlaczego warto znać?
Trzeba nie lada otwartości umysłu, pomysłowości i… dystansu do swojej narodowości, aby zaprojektować rzeźbę przedstawiającą czczonego władcę siedzącego na brzuchu zdechłego konia. Taka rzecz mogła przejść bezkarnie tylko w Czechach i tylko Cerneymu. Bo chcąc przyrównać ten pomnik do polskiej rzeczywistości, na nieżywym wierzchowcu siedziałby Król Zygmunt, a instalacje można by podziwiać w Zamku Królewskim na Starym Mieście.

David Černý to najbardziej znany czeski artysta – prześmiewca, którego prace słyną ze specyficznego humoru, często rozumianego tylko przez samych Czechów. Na przykład, rzeźbiarz ten jest twórcą fontanny w kształcie Czech do której… sikają dwaj mężczyźni. Na zarzuty o zniewagę kraju, odpowiedział, że są dla niego niezrozumiałe, bo przecież sikanie to taka przyjemna czynność.
Innym przykładem jest instalacja przedstawiająca mapę Europy, która miała uświetnić przewodnictwo Czech w Unii Europejskiej. Po jej odsłonięciu, wszystkie kraje, jak jeden mąż obraziły się na artystę twierdząc, że zostały wyśmiane. Dla Twojej informacji, Polska przedstawiono jako jedne wielkie kartoflisko 😉
Gdzie? Pałac Lucerna w Pradze, Czechy.

Rosnąca fala (ang. The Rising Tide) – Jason deCaires Taylor, 2015 r.

The Rising Tide. Źródło: www.timeout.com
The Rising Tide. Źródło: www.timeout.com

Dlaczego warto znać?
Instalacja przedstawia cztery konie, których głowy zostały zamienione na pompy, za pomocą których wydobywa się olej (w języku angielskim są one znane także pod nazwą: horsehead pumps). Jeźdźcami są dwaj biznesmeni oraz dwójka dzieci. Brzeg rzeki, na którym ustawiono rzeźby nadaje im jeszcze większego uroku . Żeby obejrzeć dzieło w całości, trzeba trafić na odpływ, w przeciwnym razie instalacja może być zalana przez wodę i widoczna tylko we fragmencie.

Pierwsze prace Taylora zobaczyłam na Instagramie jason_decaires_taylor Były to zdjęcia podwodnej krainy, gdzie rzeźby ludzkich postaci zanurzonych w oceanie i z czasem naturalnie zostały porośnięte przez koral. Niektóre z nich są obrzydliwe, przerażające i piękne zarazem. Zwłaszcza, kiedy patrzy się na twarze pokryte jakimiś obleśnymi, wielokolorowymi polipami – gorąco polecam 😉

Gdzie? Nad rzeką Tamizą w Londynie, Wielka Brytania

The Kelpies – Andy Scott, 2013

The Kelpies w Szkocji Źródło: www.mojaszkocja.com/
The Kelpies w Szkocji. Źródło: www.mojaszkocja.com/

Dlaczego warto znać?
Te dwie olbrzymie instalacje to głowy Kelpies, czyli potworów, które według mitologii celtyckiej przybierały różne postaci – głównie koni. Kreatury te można było spotkać zawsze w okolicy zbiorników wodnych, gdzie kusząc swoim pięknym wyglądem porywały w najgłębsze otchłanie ludzi, którzy ich dosiadali. Według wierzeń odpowiedzialne były także za sztormy.
Rzeźba wykonana przez Tata Steel to 30 metrowa instalacja, na którą składa się ponad 3 tys. metrów rur (szkielet) oraz 990 unikalnych płyt ze stali nierdzewnej. The Kalepies to część projektu Helix, mającego na celu przebudowę gruntów i ułatwienie żeglugi śródlądowej.
Andy Scot jest również twórcą innej końskiej rzeźby o nazwie: The Heavy Horse znajdującego się przy autostradzie w okolicach Glasgow.
Gdzie? Falkirk w Szkocji, Wielka Brytania.

Koń trojański z filmu “Troja”, 2004 r.

Kon trojański w Turcji Źródło: www.stykkultur.blog.pl
Kon trojański w Turcji. Źródło: www.stykkultur.blog.pl

Dlaczego warto znać?
Jest to ogromna makieta stworzona na potrzeby filmu „Troja” z Bradem Pittem, którą po zakończeniu nagrania, Warner Brothers przekazało tureckiemu miastu Çanakkale. Ten 12-tonowy dar był formą zadośćuczynienia za to, że produkcja filmu nie odbyła się w Turcji. Nie wiem czy wiesz, że „Troję” nagrywano w dwóch miejscach: na Malcie i w Meksyku. Nieopodal obdarowanego miasta znajdują się wykopaliska, w pobliżu których jest drugi (a raczej pierwszy) koń trojański, nieco swoim wyglądem przypominający drewnianą zabawkę dla dzieci.

Gdzie? Çanakkale w Turcji

 

Pomników koni jest przeogromna liczba i można było by na ten temat spokojnie napisać książkę. Ten wpis poświęciłam współczesnym rzeźbom, ale na pewno pokuszę się jeszcze o zestawienie pomników ze sławnymi jeźdźcami, które powstały dużo wcześniej. Jeżeli czujesz lekki niedosyt i chcesz wiedzieć więcej na temat koni w sztuce zapraszam na wspis o malarstwie.
Będzie mi niezmiernie miło, jeśli pozostawisz ślad po sobie w postaci oceny, komentarza lub udostępnienia tego artykułu.

Oceń to miejsce

3.6 gwiazdek na podstawie 5 ocen

 • Czekam na więcej
  2
 • Arcyciekawy
  1
 • Dobry
  0
 • Mocna trója
  2
 • Stać cię na wiecej
  0

Monika Sianko

Monika to „wizjonerka” która ma sto pomysłów na minutę. Jeśli coś realizuje to można być pewnym, że włoży w to całe swoje serce. Uwielbia odwiedzać nowe miejsce, nieważne czy na piechotę czy na końskim grzbiecie. Kocha dobrze zjeść (chodź tego po niej nie widać) i napić się białego, wytrawnego wina z interesującymi ludźmi.

Inni czytali również...

Metro Meteor - koń malarz. .com/racehorses-paintings-compared-to-jackson-pollock-1767490044.html

Sławne obrazy z koniem

Wielka Warszawska Tor Służewiec

Wielka Warszawska na Torze Służewiec w Warszawie

Wyścigi koni w Berlinie

Wyścigi konne w Berlinie

010 Comments

 1. AgariPiżmo

  pomysł na wpis tak oryginalny, że po prostu musiałem tu zajrzeć. do tego pominiki też dośc niezwykłe, szczególnie podoba mi się ten Wacława I :p

  28 stycznia 2017 Odpowiedz
  • Na Wierzchowcu

   Mi też, uwielbiam poczucie humoru Cernego 🙂

   28 stycznia 2017 Odpowiedz
 2. Bezbłędna Kosmetyka

  The Kelpies zainteresował mnie najbardziej. 🙂

  28 stycznia 2017 Odpowiedz
  • Na Wierzchowcu

   Mam nadzieje, że kiedyś będę miała sposobność zobaczenia ich na żywo 🙂

   28 stycznia 2017 Odpowiedz
 3. Ewa Sz.

  Ależ masz wiedzę! Nie miałam pojęcia o istnieniu tych pomników. Zastanawiam się, który podoba mi się najbardziej. Chyba nr 2.

  31 stycznia 2017 Odpowiedz
  • Na Wierzchowcu

   Trochę czytam 😉

   1 lutego 2017 Odpowiedz
 4. Kasia_kafotografia.pl

  Widać, że z Ciebie zapalona wielbicielka koni:-) Pochodzę ze wsi i tam miałam dwie koleżanki, które jak Ty, pasjonowały się tymi pięknymi zwierzętami. Jest w nich coś pięknego, majestatycznego!

  1 lutego 2017 Odpowiedz
  • Dagmara Sen

   Zgadzam się – widać pasję u Moniki 🙂 Pozdrowienia ciepłe!
   ps: Nie da się skomentować postu o obrazach, jakiś błąd wyskakuje,bo nie ma tam Disqusa – daję znać 🙂

   3 lutego 2017 Odpowiedz
 5. Smiley Project

  Człowiek to jednak codziennie się czegoś uczy 😉

  6 lutego 2017 Odpowiedz
 6. Nieidealna Anna

  Zaskoczyłaś mnie, ale pozytywnie. Ogólnie nie jestem fanką koni – zdeczka mnie przerażają, ale doceniam ich siłę, piękno i ludzi, którzy kochają konie pasjami 🙂 Ciekawostki sa iście ciekawe 🙂

  7 lutego 2017 Odpowiedz

LEAVE A COMMENT

Na Wierzchowcu

Nawierzchowcu.pl to blog o koniach i wszystkim co z nimi związane: ciekawych ludziach, pięknych stadninach, fajnych wydarzeniach w Polsce i na świecie.

X