Wielka Warszawska Tor Służewiec
Dla rodzin Gry Hodowcy Jeźdźcy Miejsca Wydarzenia Wyścigi Wyścigi konne

Wielka Warszawska na Torze Służewiec w Warszawie

CONTRARY TO POPULAR

Let's intro your website here. Ut hendrerit sem ut dolor commodo, at dignissim lectus sagittis. Nam pharetra convallis elit, in mollis diam fermentum pharetra. Praesent risus nibh, aliquam non ornare sed, posuere sit amet neque. Nullam in ipsum nisi.

przejdź do strony

2 października 2016 odbyło się największe wydarzenie sezonu wyścigowego na Torze Służewiec w Warszawie, czyli Wielka Warszawska.

Czym różni się tak duża impreza od “zwykłego” weekendu gonitw organizowanych przy Puławskiej 266? Odpowiedź nie jest prosta, ale jedno jest pewne – Wielka Warszawska to najwyżej dotowana gonitwa sezonu.  Jeśli zatem zastanawiasz się, czy warto wybrać się następnym razem to koniecznie przeczytaj ten wpis.

Wielka Warszawska 2016
7 gonitwa podczas Wielkiej Warszawskiej 2016

Kwestie organizacyjne

Po pierwsze bilety. My kupiliśmy je tuż przed wejściem – kolejka była wprawdzie spora, ale sprawnie poruszała się do przodu. Dzieci do lat 13 miały wstęp bezpłatny, dorośli musieli zapłacić 12 zł za sztukę. Biletów parkingowych wprawdzie nie było, ale w pewnym momencie był problem ze znalezieniem wolnego miejsca.

Po drugie Program gonitw. Zapłaciliśmy za niego 5 zł (książeczka zawierała rozpiskę na 2 dni gonitw i normalnie kosztowała 9 zł, ale kupując ją drugiego dnia cena była obniżona). Standardowo w takiej broszurce można zaleźć informacje o: zasadach typowania koni, godziny rozpoczęcia poszczególnych gonitw, opis koni i jeźdźców biorących udział w gonitwie, dystans, typy organizatorów (3-4 konie) zwycięzców gonitwy itp.

Jak obstawiać gonitwy?

Oczywiście najlepiej tak, żeby wygrać jak najwięcej hajsu 🙂 Radzić jednak w tej kwestii nie będę, ponieważ sama wyszłam z imprezy na minusie wysokości mniej więcej 2-osobowego obiadu w dobrej warszawskiej restauracji. Dla tych, którzy jednak są ciekawi zasad spieszę z  ich opisem.

Otóż jest kilka sposobów obstawiania gonitw.
Najłatwiejszym (pod względem zrozumienia zasad) jest oczywiście typowanie zwycięskiego konia gonitwy (Zwyczajny). Dla gonitw, w których startuje co najmniej 8 koni można określać tzw. Porządek, czyli obstawić, które dwa konie przybiegną jako pierwsza dwójka (ich  kolejność dotarcia do mety nie ma znaczenia).

Dwa gniade ogiery -faworyci 7 gonitwy Wielkiej Warszawskiej walczący o nagrodę prezydenta miasta. Z jedynką Caccini (zwycięzca gonitwy) z szóstką Va Bank. Źródło: torsluzewiec.pl
Dwa gniade ogiery – faworyci 7 gonitwy Wielkiej Warszawskiej walczący o nagrodę prezydenta m. st. Warszawy. Z jedynką – Caccini (zwycięzca gonitwy), z szóstką – Va Bank. Źródło: torsluzewiec.pl

 

Bardziej wtajemniczeni mogą zakładać się o kolejność, w jakiej przybiegną konie, czyli który koń gonitwy będzie pierwszy, drugi, trzeci… Dwójka jest przyjmowana w gonitwach, w których uczestniczy od 3 do 7 koni. Trójka w wyścigach co najmniej 4 koni. Z kolei Czwórka jest zarezerwowana dla gonitw w których bierze udział 8 i więcej zawodników.

Dodatkowo można typować zwycięzców w kolejnych gonitwach, czyli tzw. Dubla, Tripla i Kwinta. Jak zatem widzicie sposobów na wygraną jest sporo – w odróżnieniu od tych panujących np. w berlińskim Hoppengarten.

Konkurs na stroje z lat 20.

Na Wielkiej Warszawskiej oprócz hazardu można było także poczuć klimat dwudziestolecia międzywojennego. Wszysyko za sprawą kapeli oraz samych gości, którzy pokusili się o ubrania z tamtych lat.

Kapela na Wielkiej Warszawskiej. Żródło: YouTube: Wielka Warszawska 2016 / Finał Loteriady
Kapela na Wielkiej Warszawskiej. Źródło: YouTube: Wielka Warszawska 2016 / Finał Loteriady

Trochę jakby po cichu jest organizowany konkurs na najlepszy strój z epoki międzywojnia. Wielokrotnie szukałam w internecie jakiejś konkretnej informacji na ten temat, ale to, co udawało mi się znaleźć to jedynie krótkie wzmianki i kilka zdjęć z poprzednich imprez. Szkoda, bo moim zdaniem jest to fajna inicjatywa, w której wzięłoby udział więcej ludzi, gdyby tylko wiedzieli. Jeżeli zatem wiecie więcej na ten temat podzielcie się informacjami w komentarzu pod tekstem – niech wieść się niesie 😉

Finaliści konkursu na strój z 20lecia międzywojennego. Dziewczyna w błękitnej sukience zajęła pierwsze miejsce.
Finaliści konkursu na strój z 20-lecia międzywojennego. Dziewczyna w błękitnej sukience zajęła pierwsze miejsce.

Mimo tego, że moja “stylówka” była krwisto czerwona to jednak na tle dziewczyn wypadam blado. Skoro i ja dostałam wyróżnienie to może warto brać udział w konkursie, bo nagrody są całkiem fajne 😉 Dla tych z Was którym podoba się mój toczek – został on kupiony u pani Kasi, która prowadzi esklep U modystki.

Ogólne wrażenia z wydarzenia

W tym roku obiekty na posesji Toru przechodzą rewitalizacje, więc jak można się domyślić, od strony wizualnej nie wyglądało za dobrze. Jednak w niczym to nie przeszkadzało w cudownej atmosferze jaka panowała, a którą stworzyli sami goście i organizatorzy wydarzenia.

Skrawki ksiazka
Książka Skrawki

To, co było dla mnie miłym zaskoczeniem to fakt, że na Wielką Warszawską przyszło masę młodych ludzi wraz z dziećmi. Jak wspomniałam na początku był to mój 3 raz na torze i z obserwacji wcześniejszych wizyt wiem, że stałymi bywalcami są głównie panowie emeryci (70+). Co ciekawe ta grupa społeczna została nawet uwieczniona na zdjęciach w fotoksiążce Skrawki.

Oceń to miejsce

5 gwiazdek na podstawie 2 ocen

 • Czekam na więcej
  2
 • Arcyciekawy
  0
 • Dobry
  0
 • Mocna trója
  0
 • Stać cię na wiecej
  0

Monika Sianko

Monika to „wizjonerka” która ma sto pomysłów na minutę. Jeśli coś realizuje to można być pewnym, że włoży w to całe swoje serce. Uwielbia odwiedzać nowe miejsce, nieważne czy na piechotę czy na końskim grzbiecie. Kocha dobrze zjeść (chodź tego po niej nie widać) i napić się białego, wytrawnego wina z interesującymi ludźmi.

Inni czytali również...

Kumoterki w Bukowinie Tatrzańskiej

Weekend z końmi w Bukowinie Tatrzańskiej

Metro Meteor - koń malarz. .com/racehorses-paintings-compared-to-jackson-pollock-1767490044.html

Sławne obrazy z koniem

prezent dla miłośnika koni

8 pomysłów na prezenty dla koniarzy

Wyścigi koni w Berlinie

Wyścigi konne w Berlinie

Na Wierzchowcu

Nawierzchowcu.pl to blog o koniach i wszystkim co z nimi związane: ciekawych ludziach, pięknych stadninach, fajnych wydarzeniach w Polsce i na świecie.

X